- - 2020-12-07


Šiais laikais žmonės dažniau renkasi greitosios pramonės pagamintus drabužius. Šie drabužiai yra ir žymiai pigesni, ir jų pasirinkimas yra didesnis. Kiekvieno iš mūsų pusę ar net daugiau  garderobo sudaro greitosios mados drabužiai. Tai yra visiškai normalu, juk ir sutaupyti, ir atrodyti madingai  norime visi. Tačiau retas iš mūsų žino, kas iš tiesų vyksta prieš šiems rūbams atkeliaujant į parduotuvių vitrinas ir kur jie dingsta po to, kai mums nusibosta.
Prieš greitajai madai įsitvirtinant rinkoje kiekvienas garsesnis dizaineris bei parduotuvė žmonėms pristatydavo vos dvi kolekcijas per metus. Tai būdavo žiemos-rudens bei pavasario-vasaros kolekcijos. Tam, kad dizaineris sukurtų drabužių eskizus, išrinktų tinkamas medžiagas  bei pasiūtų rūbą, užtrukdavo šešis mėnesius. Dabar atsiradus greitajai madai viskas vyksta žymiai sparčiau. Greitosios mados parduotuvės per metus pristato iki dvylikos naujų kolekcijų, tačiau toks didelis kolekcijų  kiekis turi savo kainą. Patys pagalvokite, kiek žmonių turi dirbti, kad pasiūtų tiek daug drabužių? Atsakymas į šį klausimą yra labai paprastas: žmonių gali būti ne tiek ir daug, tačiau jiems tenka dirbti ištisas paras. Kita vertus, greitosios mados parduotuvių savininkai neišgalėtų sumokėti atlyginimų, jei dirbtų labai daug žmonių. Dėl šios priežasties daugiausiai greitosios mados fabrikų yra įsikūrę  skurdžiose šalyse. Tuose fabrikuose dirba maži vaikai, paaugliai, suaugę žmonės, kurie vos suduria galą su galu. Verslininkams tai yra labai paranku, jie gauna pigią darbo jėgą, gali nesuteikti darbuotojams sveikatos bei socialinių garantijų, darbo vietos neprivalo būti geros, higieniškos, juk ten dirbantys žmonės vis tiek niekam nepasiskųs, juk bijo prarasti darbo vietą,  kuri jiems yra būtina norint išgyventi. Verslininkai naudodamiesi vargšų žmonių finansine padėtimi juos net priverčia dirbti ir naktimis, ir  dienomis, užrakina fabrikus, kol  pasiuvamas reikalingas drabužių kiekis. Dėl šių išvardintų priežasčių žmonėms tenka gyventi siuvyklose, jie miega ant žemės arba, jei pasiseka. ant čiužinių, šalia savo darbo vietos. Didelė dalis darbuotojų niekuomet ir nebeišeina iš fabrikų, nes per didelis krūvis bei badas juos pražudo.
Dar viena labai svarbi problema, kurią sukėlė greitosios drabužių pramonės fabrikai, —tai padidėjęs užterštumas bei neapsakomai didelis sąvartynų kiekis. Kadangi šių drabužių pagaminama begalė, naudojamos medžiagos yra gana pigios,  juos siuva nekvalifikuoti žmonės, drabužių kokybė iškart suprastėja. Verslininkai net nesistengia pagerinti šių drabužių kokybės, nes kuo greičiau jie suplyš, tuo greičiau žmonės pirks naujus. Beje, šiais laikais apsivilkti tą patį rūbą daugiau nei dešimt kartų yra nebemadinga,  ypač paauglių pasaulyje. Taigi  šiandienos  žmonės yra  linkę kelis kartus apsivilktą rūbą išmesti ir vėl pirkti naują. Išmesti drabužiai sąvartyne irsta nuo 40 iki 200 metų, galbūt tai ir neatrodo labai ilgas laiko tarpas, tačiau, jei kiekvienas žmogus per metus išmes po daugiau nei dešimt drabužių,  greitai mes gyvensime sąvartyne.
Visas šias paminėtas problemas galėtume lengvai išspręsti mažindami perkamų rūbų kiekį greitosios mados parduotuvėse. Artėjant šventėms  dovanojame artimiesiems, draugams kalėdinius megztinius, kojines, kepures ar šalikus, pirktus už mažas kainas  greitosios mados parduotuvėse. Geriau padovanokite vieną  kokybišką drabužį. Jis gali būti iš bet kokios parduotuvės, kuri nepropaguoja greitosios mados produkcijos arba, dar geriau, iš mažai žinomų Lietuvos dizainerių, tokiu būdų paremsite ir smulkiuosius verslus šiuo sunkiu laikotarpiu, ir  padėsite kovoti prieš greitosios mados keliamas problemas. Jei jūsų finansinės galimybės neleidžia daug išlaidauti,  galite rinktis drabužius iš   dėvėtų drabužių parduotuvių. Pirkdami drabužius iš vintažinių ar dėvėtų rūbų parduotuvių nuo mados tendencijų tikrai neatsiliksite. Nepamirškite, jog šių bei ateinančių metų didžiausias mados klyksmas—  vintažiniai bei ankstesnių dešimtmečių drabužiai, kurių begalę galite rasti minėtose parduotuvėse. Taigi visada mažiau yra geriau. Atsiminkite, kad pasaulis nėra šlamšto saugykla, todėl nepirkite menkaverčių daiktų. Juk visi norime gražios gamtos, tyro oro, puikios sveikatos.Tad nepasiduokime žudančios mados kerams!

Nomeda Plepytė, IIak klasės mokinė, Žurnalistų klubo narė

sužinok apie naujus straipsnius pirmas