- - 2023-04-28

image00002

„Gyvenimas be meno ‒ ne gyvenimas.“ Banalu? O gal tai tiesiog akivaizdi tiesa? Iš tiesų turbūt daugelis sutiktumėte su mintimi, jog kiekvieną iš visų pusių supa menas ‒ tai per radiją skambanti muzika, tai vėlų vakarą knygoje perskaityta graži mintis, tai noras šokti, kai nuotaika siekia dangų. Kauniečiai, o ar jūs kada susimąstėte, ko nežinote apie meną Kaune? Šio straipsnio tikslas yra supažindinti jus su menininku Vyteniu Jaku bei jo žinomiausiu darbu  „Kiemo galerija“ ir aptarti Vykinto Gervės sukurtą inovaciją, dėl kurios vis daugiau kauniečių galės grožėtis gatvės menu mūsų mieste Kaune.

image00003

image00004

Jau leisdamiesi Savanorių prospekto kalnu galime pamatyti raudonų plytų namo balkone įsitaisiusią rožinę vonią ir ant to paties namo sienos nutapytą baltą paukštį. Šie keisti ir, atrodo, visai ne savo vietoje esantys objektai skatina pagalvoti, kas gi dar slepiasi tame kieme. O šis kiemas, nepaisant to, jog yra pačioje Kauno širdyje, slepia begalę meno instaliacijų,  pasakojančių savo istoriją. Menininko Vytenio Jako įkurta „Kiemo galerija“ kviečia ne tik turistus, bet ir iki kaulų įsišaknijusius kauniečius apsilankyti ir pasigrožėti kitokiu nei įprasta gatvės menu. Netoli žydų sinagogos E. Ožeškienės gatvėje įsikūrusi „Kiemo galerija“ lankytojus pasitinka su Čarliu Čaplinu ant įėjimo sienos ir užrašu „Tik kiemo gyventojams“. Pasak galerijos įkūrėjo V. Jako, tai žaidimas žodžiais, nes šį kiemą aplankyti gali visi, kas nori, ne tik kiemo gyventojai, o šie lankytojus pasitinkantys žodžiai tėra ironija žmonių susvetimėjimui. Kitų galerijos paveikslų istorijos yra romantiškai liūdnos, susijusios su ankstesniais šio kiemo gyventojais. Ant sienos, vedančios į vidinį kiemą, yra nutapytas juokdarys su senoviniu fotoaparatu. Jis taip pat yra personažas, stebintis, pasakojantis ir fiksuojantis dramatiškas istorijas. Toliau vaikščiojant po kiemą galima pamatyti įvairių objektų: ryškia geltona spalva nudažytas langines ir pro langą į lankytojus žvelgiantį katiną, seniau tame kieme gyvenusių žydų nuotraukas, nutapytas tris ant suoliuko sėdinčias moteris, kurios pasitinka lankytojus. Be įvairių meno instaliacijų, kieme galime rasti daugybę veidrodžių. „Jie yra tam, kad save matantis žmogus taip pat taptų dalimi šios galerijos. Nors ir trumpam, bet žmonės gali atkreipti dėmesį į save“, – sako V. Jakas. Taigi, „Kiemo galerija“ nėra tik pripieštas kiemas. Tai vieta, kuri kelia klausimus apie tai, kur mes gyvename, kas yra namai ir ar tikrai tai vieta, kur sutraška raktas durų spynoje. Labai skatinu kiekvieną kaunietį ar miesto lankytoją užsukti į „Kiemo galeriją“ ir paganyti akis po neįprastas gatvės meno instaliacijas.

image00005
image00006

Kalbant apie gatvės meną vertėtų užsiminti apie kauniečio Vykinto Gervės sukurtą inovaciją, kurios tikslas – leisti kauniečiams ir miesto svečiams lengviau bei geriau pažinti šį meną Kaune. Minėta inovacija – tai internetinis tinklalapis Gerve.lt. Puslapio įkūrėjas teigia, jog mintis jį sukurti į galvą atėjo ilgais karantino mėnesiais besėdint namuose. Pasak jo, leidžiant laiką tarp keturių sienų visada į galvą šauna nerealios idėjos. V. Gervės sukurtame puslapyje galime rasti interaktyvų žemėlapį, o jame – apie 300 Kauno gatvės meno kūrinių, tokių kaip skulptūros, paminklai, piešiniai ar kiti akcentai, puošiantys aplinką. Be meno kūrinių nuotraukų, žemėlapyje galime rasti ir jų aprašymus, atsiradimo datą, kūrinio autorių bei adresą. Šis žemėlapis yra nemokamas, o jo sukūrimo niekas nefinansavo – nuo idėjos iki galutinio rezultato viską pasiekė pats Vykintas Gervė. Kalbant apie šią inovaciją norėtųsi paminėti ir priežastį, kodėl šis puslapis gavo būtent tokį pavadinimą. „Puslapio pavadinimą inspiravo padangėje skrajojantis paukštis gervė, kartais taip pat pavadinamas kranas, kurio bokštai iškilę virš miesto pastatų, bei mano paties pavardė – esu Vykintas Gervė. Žvilgsnis gervės akimis padeda lengviau pamatyti miestą iš viršaus, suprasti jo įvairiapusiškumą, istorinių įvykių paveiktą dabartį, susipažinti su šalies kultūra ir čia gyvenančiais žmonėmis“, – teigia internetinio puslapio įkūrėjas. Manau, jog kiekvienas kaunietis ir miesto svečias turėtų pasidomėti šiuo žemėlapiu ir išbandyti jo siūlomas galimybes.

image00007

Taigi, apibendrindama norėčiau pasakyti, jog nors ir gyvename Kaune nuo savo gimimo, atmintinai žinome taką nuo namų iki artimiausios parduotuvės, o praeinant pro kadaise lankytą mokyklą į galvą lenda įkyrūs tų laikų prisiminimai, tačiau apie meną savo mieste tikrai žinome nedaug. Tikiuosi, jog šis straipsnis primins jums, mieli skaitytojai, jog net ir gimtajame mieste dar tikrai yra ką pamatyti: pasivaikščiokite po „Kiemo galeriją“ arba leiskitės į kelionę pagal V. Gervės sukurtą žemėlapį ir suprasite, kokiame menu alsuojančiame mieste esate.

Emilė Vengraitė, IIAk

Straipsnio nuotraukos iš interneto

sužinok apie naujus straipsnius pirmas