Kiekviena miesto gatvė, pastato siena ar mažas skersgatvis kuria savo istoriją. Istorijas galime aprašyti žodžiais arba iliustruoti vaizdingais piešiniais. Gatvių sienas prakalbina ir savo žinutes ant jų palieka gatvės menininkai. Tačiau ne visi piešiniai ar žodžiai yra laikomi menu. Todėl šiame straipsnyje norėtųsi nubrėžti ribą tarp meno ir vandalizmo.
Visų pirma, gatvės menas yra pagrįstas ryšiu su visuomene ir kuriamas gavus leidimą, o nelegalūs piešiniai ar frazės ant pastatų sienų yra jaunuolių maišto forma. Tikriems gatvės menininkams svarbiausia yra gatvės meno kultūra. Jie niekada nepieš ir negadins kultūros paminklų, o stengsis prikelti naujam gyvenimui apleistus pastatus. Per savo meno kūrinius gatvės menininkai stengiasi užmegzti ryšį su visuomene. O vandalizmu užsiimantys jaunuoliai siekia išreikšti savo jaunatvišką maištą. Neseniai klausiau interviu su menininku Jurgiu Tarabilda, kuris savo gigantiškais legaliais piešiniais gražina ne tik Lietuvos, bet ir Malaizijos miestų gatves. Jo nuomone, gatvės menas siekia konceptualaus santykio su pačia aplinka ir žiūrovu. Iš šio interviu įsiminiau mintį, jog piešiniai ant sienų yra tarsi galerija po atviru dangumi, o į tikrą galeriją neužeis kiekvienas praeivis. Ir tikrai, juk jei žmogus eidamas gatve ant pastato sienos pamato piešinį, jis negali tiesiog praeiti ir nežiūrėti, nes piešinys jam prieš pat akis. Pats J. Tarabilda yra vienas sėkmingiausių jaunosios kartos Lietuvos menininkų. Jis pradėjo būtent nuo gatvės meno, o šiuo metu sėkmingai pristato savo kūrinius ir vidaus galerijose ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Taigi, gatvės menas siekia gražinti miesto gatves ir sukurti ryšį tarp praeivių, miesto gyventojų.
Gatvės meno tikslas atkreipti dėmesį į visuomenei aktualias problemas, o vandalizmu užsiimantys jaunuoliai dažniausiai siekia protestuoti, bet problemų jie nesprendžia. Neseniai portale ,,Choose Klaipėda“ skaičiau straipsnį, kuriame buvo pristatoma diskusija ,,Aš nesu tik siena“. Menininkas Algirdas Gataveckas teigė, kad gatvės menas turi pravirkdyti bei atkeipti dėmesį į svarbias visuomenės problemas. Algirdas su broliu stengiasi savo darbais nešti žinutę, atskleisti aktualias problemas ir taip prisidėti prie jų sprendimo. Taip pat diskusijos metu kultūros viceministrė D. Urbanavičienė teigė, kad šiuolaikiniame pasaulyje gatvės menas yra svarbi žinutė visuomenei, kelianti socialinius ir pilietinius klausimus: ,,Manau, kad griežtos linijos nereikėtų brėžti, skiriant gatvės meną nuo kultūros paveldo objektų, bet visada reikėtų pagalvoti, ar galime kažkieno meno kūrinį papildyti kito kūrėjo darbais“. Taigi, gatvės menas gali padėti spręsti opias visuomenės problemas.
Apibendrindama galiu teigti, kad riba tarp gatvės meno ir vandalizmo yra ten, kur susikerta teisė, tikslas ir mintis. Gatvės menu galime vadinti kūrinius, kurie puošia miesto gatves, kuria ryšį su miesto gyventojais, atkreipia dėmesį į aktualias problemas ir miesto gatvėse atsirado legaliai.
Liepa Keidošiūtė, 2ak klasės mokinė
Viršelio nuotrauka Gintaro Vitulskio