- - 2023-03-20

image00002

Kovo 21 diena — Pasaulinė Dauno sindromo diena. Ji skirta išreikšti palaikymą ir toleranciją žmonėms, turintiems Dauno sindromą, bei jų artimiesiems! Šios dienos simbolis jau ilgą laiką yra… skirtingos kojinės! Kas yra Dauno sindromas ir kodėl kojinės?

Dauno sindromas — genetinis sutrikimas, kai organizmo ląstelės branduolyje esančios chromosomos pasipildo papildoma — 3-ąja chromosoma prie 21-osios chromosomų poros. Būtent šis mažas pokytis ląstelėje nulemia vystymosi raidą. Mokslininkai negali tiksliai pasakyti, kodėl tai nutinka, — taip tiesiog nutinka.

Kovo 21-oji skirta parodyti palaikymą, žmonėms, turintiems Dauno sindromą, dėvint skirtingas kojines! O kodėl būtent kojinės yra palaikymo simbolis kovo 21-ąją? Nes chromosomos savo forma panašios į kojines, papildoma — trečia chromosoma simbolizuoja trečiąjį metų mėnesį — kovą, o 21-oji diena todėl, kad papildoma chromosoma yra prie 21-osios chromosomų poros!

Žmonės, turintys Dauno sindromą, nėra prastesni ar mažiau vertingi nei kiti. Kaip ir visi, jie gali sportuoti, dainuoti, šokti ar kitaip tobulėti ir turiningai leisti laisvalaikį! Ir nors Lietuvoje dar ne visur ir ne viskas yra pritaikyta žmonėms su negalia, trūksta integravimo į visuomenę įgūdžių, tačiau galime tik pasidžiaugti Dauno sindromą turinčių žmonių laimėjimais, pasiekimais — iškovotomis prizinėmis vietomis gimnastikos čempionatuose, olimpiadose…

Suprantu, jog iš pirmo žvilgsnio ne tik asmenų, turinčių Dauno sindromą, bet ir kitų žmonių su negalia elgesys gali pasirodyti kiek keistas. Tačiau gyvename visuomenėje, kurioje daug dėmesio skiriama tolerancijai, ,,kitokių žmonių‘‘ integracijai, todėl tikiuosi, kad požiūris pasikeis.

Dauno sindromas nėra liga, keiksmažodis ar kažkas, iš ko verta ar būtų galima tyčiotis. Tik sąmoninga, tolerantiška bendruomenė gali keisti pasaulį! Taigi, kviečiu kovo 21-ąja apsimauti skirtingas kojines – juk nėra taip sunku, o reiškia tiek daug! O tiems, kurie nuoširdžiai nori šviestis ar lavintis, rekomenduočiau pasižiūrėti šį vaizdo įrašą —  Spausti čia

#LabiauPanasusNeiSkirtingi #NenurasykOPalaikyk

Arijana Kaminskaitė, Žurnalistų klubo narė.

image00001

sužinok apie naujus straipsnius pirmas