- - 2020-10-26

Šiais laikais visi naudojasi socialinėmis medijomis. Daugumai jaunimo jos yra kaip pirminis informacijos šaltinis. Retas žmogus pagalvoja, ar jų skaitomas žinių portalas yra nešališkas ir nepaveikiantis jo nuomonės. Todėl šio straipsnio tikslas supažindinti skaitančius su skirtingais naujienų portalais politiniame spektre bei akcentuoti, kaip jie formuoja kiekvieno iš mūsų nuomonę.

Vanessa Otero 2016 metais sukūrė diagramą, kuri rodo skirtingus žinių portalus politiniame spektre. Vertikalioji diagramos ašis vertina naujienlaiškį pagal žinių kokybę, o horizontalioji ašis pagal politinę kryptį.  Pavyzdžiui, Fox News ir Daily Wire diagramoje yra konservatyviame bei netikslių žinių laukelyje. Tuo tarpu Buzzfeed News ir The Huffington Post teikiama informacija talpinama į liberalių, tačiau nevisiškai papasakotų naujienų tarpą. Panagrinėkime tą pačią naujieną, parašytą liberalaus bei centrinio naujienų portalo. Naujienų kanalo CNN, kuris linksta į liberališkumą, antraštė teigia: „Baltaodis pareigūnas kaltinamas dėl juodaodžio sušaudymo remiantis pagriežtintu Kalifornijos įstatymu“. Tuo tarpu centrinis kanalas The Mercury News rašo: „Vaizdo įrašas: San Leandro Walmart parduotuvėje policija pašovė žmogų“. Ta pati naujiena, bet liberalus portalas kiršina pyktį ir toliau tęsia atskirtį tarp rasių. Objektyviose žiniose neturėtų būti minimi žmogaus išvaizdos ypatumai, jei jie nedaro įtakos pranešimo esmei. Panagrinėkime dar vieną pavyzdį. Konservatyvaus kanalo Fox News antraštė: „Kodėl Trumpo pasitraukimas iš Sirijos yra teisingas žingsnis“.  Tuo tarpu liberalus portalas The New York Times praneša: „D.Trumpas atsiims JAV pajėgas iš Sirijos, paskelbdamas „Mes laimėjome prieš ISIS.” Pirmoji antraštė sako skaitytojui, kaip mąstyti, prieš jam atsiverčiant straipsnį. Kadangi dauguma skaitytojų net neatidaro straipsnio, antraštė manipuliuoja jų mintimis. Nešališkos žinios turi pristatyti naujienas remdamosis faktais, o ne žurnalistų asmeninėmis nuomonėmis.

Galime pastebėti, kad dauguma žinių portalų pristato naujienas taip, kaip jiems yra paranku – palaikydami tam tikrą politiką arba naudodami jausmingas antraštes, kad laimėtų daugiau skaitytojų. Mes naršydami internete ir skaitydami tokias šališkas antraštes net nepastebime, kaip gudriai jos sugalvotos ir kokią įtaką daro mūsų nuomonei ir požiūriui. Jei nori sekti nešališkas žinias, kurios nenukreips tavęs nei į kairę, nei į dešinę lipant politinės medijos laiptais, siūlau skaityti pakankamai objektyvią nuomonę formuojančius AP News bei CBS News žinių portalus, turinčius geriausius reitingus Vanessos Otero diagramoje.

Milda Gadliauskaitė III vk gimnazijos klasės mokinė,

Žurnalistų klubo narė

sužinok apie naujus straipsnius pirmas