- , and - 2022-04-10

Šiltėjant orui, artėjant atostogoms ir matant, kaip svarbu yra būti bendruomeniškiems, JJG žurnalistų klubas sudarė populiarių savanorysčių Lietuvoje galimybių sąrašą. Savanoriaudamas gali rasti naujų pomėgių, draugų, praplėsti akiratį ir smagiai, prasmingai praleisti laiką. Straipsnio pradžioje apie savanorystės patirtis, ten įgytus įgūdžius ir užsieniečių integracijos koordinatorės darbą Maltos ordino pagalbos tarnyboje pasakoja Vilija Milčiūtė – aktyvus ir pilietiškas jaunas žmogus. Straipsnio pabaigoje spausdiname savanorišką veiklą vykdančių organizacijų aprašymus ir savanorystės registracijos formas. Jei esi pilietiškas, prisijunk ir tu!

Kur ir kodėl pradėjai savanorystės kelią?

Kai pradėjau savanoriauti, net nesuvokiau, kad tai savanorystė, nes pirmą savanorystės patirtį patyriau dar mokykloje, kai man buvo 13 ar 14 metų. Tokio amžiaus jauną žmogų tikriausiai galima sudominti kažkuo, kas jam pačiam yra naudinga. Pavyzdžiui, jeigu padėsi rengti projektą, dalyvausi organizuojant renginį ar parašysi straipsnį, galėsi su projekto organizatoriais vykti, pavyzdžiui, į Čekiją. Man tai buvo kažkas ypatinga, nes tuo metu daug nekeliavau, todėl supratau, jog tas prisidėjimas prie projekto atneša apčiuopiamą tiesioginę vertę.

Vėliau pradėjau savanoriauti nevyriausybinėse jaunimo organizacijose. Ten ne tik supratau, kad tai yra savanorystė, bet ir pamačiau, ko pati noriu iš jos gauti. Tokios patirties įgijau savanoriaudama Rokiškio apvalaus stalo organizacijoje. Pradėjau rašyti įvairius projektus, iniciatyvas, kurti akcijas, kitus skatinti dalyvauti renginiuose.

Tačiau renkantis savanorystę pirmiausiai reikia įvertinti – ar tai nauja patirtis ir ar kažką nauja joje išmoksi, o gal tave išnaudos ir tai nebus prasminga veikla, pavyzdžiui, neapmokama praktika naudojant įgūdžius, kuriuos jau turi.

Įsivaizduok Viliją, kuri niekada nebūtų pradėjusi savanoriauti ir palygink ją su dabartine savimi. Kokių savybių įgijai šioje kelionėje?

Viskas būtų tikrai visiškai kitaip. Bet jau būdama paauglė, labai tiksliai žinojau, ko noriu.  Gal šeštoje klasėje nusprendžiau, kad stosiu į veterinarinę mediciną. O dabar matote, kur esu. (juokiasi). Labai priklauso, kokia tai savanorystė, bet tai vis tiek naudinga, nes tu gali gauti įvairių įgūdžių: išmokti bendrauti, bendradarbiauti komandoje. Kai buvau ,,senoji Vilija”, nenorėdavau bendrauti su žmonėmis, atrodė, kad man užtenka gyvūnų ir visokių medicinos terminų mokymosi. Kai pradėjau savanoriauti ir dirbti su žmonėmis, išmokau komunikuoti ir iš karto patekau į tarptautinę areną – pradėjau dalyvauti mainų projektuose. Tada man pasidarė dar įdomiau, panorau daugiau pamatyti, patirti.

Taigi atsitiko taip, kad norėjau studijuoti veterinariją, o dabar integruoju pabėgėlius iš Sirijos, Irako, Baltarusijos.

Dėl savanorystės pradėjau orientuotis tam tikroje teisėkūroje, supratau, kaip rašyti projektus ir juos įgyvendinti, o tokių galimybių mokykloje yra mažai ir informacija nėra tokia aiški, kad galėtum pats užsidegęs pradėti viską daryti. Savanorystė visą tą informaciją padaro daug aiškesnę: supranti, kad įgyvendindamas projektą gali klysti.

Ar tavo savanorystės patirtys turėjo įtakos stojant į universitetą, ieškant darbo ?

Be abejo, savanorystė praplečia tavo akiratį ir sužinai, kad yra kur kas daugiau dalykų, sričių, apie kurias galbūt net nesi pagalvojęs. Kai tu sužinai, kad tokios egzistuoja, tai realiau svajoji, renkiesi ateities kelią.

Dėl savanorystės gavau papildomų balų stodama į universitetą. Taip pat ne toks baisus buvo  motyvacinis pokalbis. Kai turi, ką papasakoti, atsiranda drąsos, užsidegimo.

Darbo paieškose savanorystė irgi padeda, nes rašydamas CV, gali užpildyti skiltį, skirtą savanorystės veikloms, kad darbdavys matytų ne tik, kiek metų kur dirbai, bet ir kokias patirtis įgijai savanoriaudamas.

Dabar dirbi Maltos ordino pagalbos tarnyboje – Maltiečiai. Papasakok apie kasdienę duoną ir įsimintiniausią įvykį darbe.

Kasdienė duona yra labai dinamiška ir kiekviena diena yra kitokia, ypač šiuo metu, kai pradedi ne tik reaguoti, bet ir strateguoti, kaip toliau vystyti vienus ar kitus dalykus. Toks įsimintiniausias įvykis, turbūt, vis dėlto yra pirma karo diena. Kai pradėjau dirbti tarnyboje, karas dar nevyko, integravome paprastus piliečius, kurie jau galbūt kelerius metus gyvena Lietuvoje, tai yra visai kitoks darbas. Bet Maltiečiai dirba ir ekstremaliomis sąlygomis. Pirmą karo dieną bandžiau susikaupti ir dirbti įprastą, biurokratinį darbą, bet negalėjau išmesti iš galvos to, kas vyksta. Maltiečiai kalbėjosi su kitomis organizacijomis, ką turime daryti toliau, kaip bus teikiama humanitarinė pagalba.

Būtent tą pirmą karo dieną kalbėjomės su kolege, kaip reikės koordinuoti savanorius, kokią informaciją platinsime, o kitą dieną tiesiog išvažiavome į Marijampolę, tai buvo labai netikėta, nes planavome atidaryti registracijos centrą. Tai buvo įdomi patirtis, nes, atrodo, važiuoji, patirties neturi, nes tikriausiai niekam Lietuvoje dar nėra tekę kurti sistemos, kaip priimti pabėgėlius būtent iš Ukrainos. Tačiau po tų visų (savanorystės) patirčių, kurias esi įgijęs, nebuvo baisu – tai daugiau buvo kaip iššūkis.

O Maltiečiai kiekvieną dieną patiria naujų išgyvenimų. Dabar Maltos ordine integruojame apie 80 asmenų (iš Baltarusijos, Irako, Libano ir t.t.). Kiekvienas žmogus ir kiekviena šeima yra labai individuali. Bendraujame su labai daug įvairaus profilio žmonių, klausimų, kuriuos jie užduoda, pačiam nėra tekę gyvenime spręsti. Gal kai kam dienų dinamiškumas keltų stresą, bet man tai yra kasdienybės varikliukas.

Ar Maltos ordinas teikia savanorystės galimybes jaunam žmogui?

Yra bendra registracija norintiems savanoriauti, ją galima rasti https://maltieciai.lt/tapk-maltieciu-savanoriu/.

Šiuo metu savanoriauti siūlome skambučių centre (reikia registruoti skambinančių žmonių poreikius). Dažnai žmonės, kuriems reikia pagalbos, patys ateina iki mūsų durų, mes jiems daliname humanitarinius paketus. Trūksta savanorių ir sandėliuose, kur kuriame tuos paketus.

Žinoma, savanoriai yra išsibarstę po visą Lietuvą, nes Maltiečių būstinių yra daug. Kai užsiregistruosite, mes suteksime jums prieigą prie savanorystės sistemos, per kurią vyksta mokymai ir yra publikuojami kvietimai savanoriauti.

Savanorystės galimybės:

Vilniaus universiteto Jaunųjų žurnalistų draugija (jaunieji.zurnalistai@vusa.lt)

VU JŽD – moksleivius ir studentus vienijanti iniciatyva, kurios tikslas sukurti žurnalistika besidominčių ir demokratinius idealus puoselėjančių jaunų žmonių bendruomenę Lietuvoje.

Lietuvos moksleivių sąjunga (kaunas@moksleiviai.lt)

Vienydama Lietuvos mokyklų mokinių savivaldas, garsiai atstovaudama moksleivių interesams, kurdama teigiamą pokytį Lietuvos švietimo sistemoje bei ugdydama pilietišką dabarties ir ateities žmonių organizacija.

Jaunųjų konservatorių lyga (http://libertaspietas.lt/)

Jaunųjų konservatorių lygos veikla: seminarų ir diskusijų rengimas Lietuvos politiniam peizažui aktualiomis temomis; paskaitų organizavimas ekonomikos, filosofinėmis, istorinėmis, kultūrinėmis temomis; nuoseklus valstybinių švenčių minėjimas ir t.t.

Lietuvos liberalus jaunimas (https://laisve.lt/)

Lietuvos liberalus jaunimas – organizacija vienijanti liberaliai mąstančius jaunus žmones visoje Lietuvoje bei puoselėjanti laisvės ir teisingumo idėjas

Lietuvos socialdemokratinio jaunimo sąjunga (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdOBInCcUOMPjjsm3j0ETY-vgex2CJPUGgSNRiRzUq4TRzokA/viewform)

Nacionalinis Kauno dramos teatras (ziurovai@dramosteatras.) (reklama@dramosteatras.l)

Teatre galimos 2 savanorystės kryptys, tad galite pasirinkti jums patraukliausią:

Didžiosios scenos savanoriai – salės administratorių asistentai, kurie prieš spektaklius ir spektaklių metu nukreipia žiūrovus ir padeda surasti vietą parteryje, pasitinka juos vestibiulyje ir pan. Neretai tenka talkininkauti savaitgaliais, vakarais. P.S. Nauji savanoriai bus priimami rugsėjo mėnesiais.

Reklamos savanoriai – šių spartuolių tikslas yra išnešioti plakatus ir kitą reklaminę medžiagą po nurodytus taškus mieste, kartais tenka atlikti papildomus darbus teatre, susijusius su reklaminės medžiagos paruošimu.

Priimame ne jaunesnius negu 14 m.

Jaunimo Europos komanda (https://www.jtba.lt/naujienos/kvieciame-prisijungti-prie-europos-jaunimo-komandos/)

Jaunimo Europos komanda – informacijos apie Europos Sąjungą skleidėjai jaunimui. Šios komandos tikslas – plėsti bendraamžių suvokimą apie Europos Sąjungą, jos veiklos sritis bei įtaką kiekvienam piliečiui.

Jaunimo biuras (https://zinauviska.lt/news/tapk-jaunimo-biuro-nariu/)

Jaunimo biuras – jaunuolių tinklas Lietuvoje, kuris atstovauja ir surenka jaunuolių nuomonę savo gyvenamojoje savivaldybėje ir dalyvauja inicijuojamuose mokymuose keliant kompetencijas.

Penkta koja (Savanorystė – Penkta Koja)

VŠĮ „Penkta koja“ yra Kauno rajone, Linksmakalnyje, įsikūrusi nevyriausybinė organizacija arba paprastai sakant – šunų prieglauda. Tiems, kas neturi galimybės laikyti keturkojo namuose, tai puiki proga kažkam padovanoti savo meilę.

VŠĮ Kauno Panemunės socialinės globos namai (https://kaunoseneliai.lt/savanoryste/)

Savanoriška veikla šioje įstaigoje apima pagalbą personalui ir gyventojui ar lankytojui bei jo artimiesiems – buvimas lydinčiu asmeniu, bendravimas su gyventojais ir lankytojais ir jų artimaisiais bei kita pagalba personalui.

Maisto bankas (Organizacija | jrd.lt) (https://www.maistobankas.lt/savanoriu-bendruomene/)

Maisto banko savanoriai padeda tvarkyti gautus maisto produktus ir juos perduoti socialinėms organizacijoms, besirūpinančioms nepasiturinčiais – krauti, išrūšiuoti, supakuoti, nepasiturintiems išdalinti Europos pagalbos labiausiai nepasiturintiems asmenims fondo maisto paketus, padeda renginiuose.

Lietuvos raudonojo kryžiaus draugija (https://www.redcross.lt/savanoriaukite)

Lietuvos Raudonasis Kryžius siekia, kad kiekvienas mūsų šalyje gebėtų suteikti pirmąją pagalbą nelaimės ištiktam žmogui ar sau pačiam. Po papildomų mokymų Jūs būsite pakviesti dalintis pirmosios pagalbos žiniomis ir įgūdžiais su jų stokojančiais žmonėmis.

VŠĮ Senjorų dienos centras Keturlapis Dobilas (Organizacija | jrd.lt) (Savanoriams – Keturlapis Dobilas (keturlapis-dobilas.lt)

Pagrindinės savanorio veiklos: Pagalba personalui ir senjorams; Bendravimas; Bendradarbiavimas su kitomis savanoriškomis ar nevyriausybinėmis organizacijomis; Pagalba užimtumo veiklose; Dalyvavimas įvairiuose renginiuose, šventėse, akcijose ir projektuose.

Gyvūnų apsaugos ir gerovės asociacija (https://jrd.lt/informacija-jaunimui/savanoryste/organizaciju-paieska/organizacija?id=1104)

Asociacija užsiima gyvūnų globa, visuomenės švietimu gyvūnų klausimais, socialinių akcijų organizavimu ir vykdymu, gyvūnų gero gyvenimo kokybės užtikrinimu. Taip pat asociacijoje esantys savanoriai turi puikias galimybes kelti savo kompetencijų lygį bendraujant su valstybinėmis institucijomis.

Kauno ,,Arkos” bendruomenė (Organizacija | jrd.lt) (http://www.kajc.lt/team/kauno-arkos-bendruomene/)

Kauno „Arkos“ bendruomenė tai dienos užimtumo ir darbo centras kur žmogus su negalia per bendrystę su draugu atranda jam labiausiai patinkantį užimtumą ir darbą. Savanorio šioje grupelėje tarnystė paprasta – kartu melstis, padėti bičiuliui atlikti darbą, leisti jam pasijausti savarankiškam ir reikalingam.

Kauno klinikos (Savanorystė (kaunoklinikos.lt))

Jei norite padėti kitiems, esate rūpestingas ir užjaučiantis, galite skirti savanoriškai veiklai 4-6 valandas per savaitę mažiausiai 2 mėnesius, kviečiame tapti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų savanoriu.

 

Milda Gadliauskaitė, Matynas Dirsė, Ieva Žižytė

JJG Žurnalistų klubas

sužinok apie naujus straipsnius pirmas