, - - 2023-11-28

 

„Antibiotikai – vaistai nuo visų ligų ar nuodai?” Šį dileminį klausimą kėlėme ne kartą. Bet šįkart ne apie tai. O apie tai, ar įmanoma suvaldyti antibiotikams atsparių bakterijų plitimą. Į tai mums padės atsakyti gimnazijos mokiniai, dalyvaujantys PARE projekte.  

DALYVAUJAME PARE PROJEKTE! 

Šiais laikais žmonės nesikuklina ir gina savo nuomonę, keliauja į protestus bei imasi veiksmų, kad padėtų spręsti pasaulyje kilusias problemas. Kad pasiektum savo išsikeltą tikslą, reikia bendradarbiauti su kitomis šalimis, suburti tarptautines komandas ir dalyvauti diskusijose, kad klaidos nebepasikartotų. Viena mums visiems aktuali biomedicininė problema – antibiotikams atsparių bakterijų paplitimas. 

Ne paslaptis, kad praeityje dėl neatsakingo antibiotikų vartojimo anksčiau buvę efektyvūs priešmikrobiniai vaistai dabar nebeveikia arba veikia labai silpnai. Būtent tai šiais laikais kelia sudėtingų iššūkių medikams ir pacientams. Jungtinių Amerikos Valstijų Bostono mieste esantis Tufto universitetas inicijavo spręsti šią problemą ir sukūrė tarptautinį antibiotikams atsparių bakterijų paplitimo tyrimų projektą – PARE. Šis projektas yra vykdomas taikant pilietinio mokslo modelį, vadinasi, bet kuris mokslininkas, studentas arba net moksleivis gali tapti tarptautinės tyrėjų komandos nariu ir prisidėti prie kilnaus ir garbingo projekto tikslo – suvaldyti antibiotikams atsparių bakterijų plitimą. 

Mūsų mokyklos, Kauno Jono Jablonskio gimnazijos, mokiniai, kurie yra pasirinkę „Biologijos tiriamosios veiklos duomenų apdorojimo metodikos” modulį, mielai sutiko prisidėti prie šio projekto vykdymo. Juk tai įdomiau nei spręsti abstrakčius uždavinius.  

Modulio mokiniai rugsėjo pabaigoje apsilankė edukacinėje gyvybės mokslų laboratorijoje. Jų tikslas buvo įgauti projekto veikloms reikalingą kvalifikaciją. Jie susipažino su tyrimams svarbiu serijinio skiedimo metodu bei patobulino savo žinias mikrobiologijos srityje. PARE projekto mokslininkai jau patvirtino mūsų komandos dalyvavimą, tad galime džiaugtis, kad esame pirmoji PARE projekte dalyvaujanti gimnazija Lietuvoje! 

Kelionė į tikrą mokslą tik prasideda, todėl sekite PARE projekto naujienas ir atsakingai vartokite antibiotikus! 

Dominyka Rudytė

 

sužinok apie naujus straipsnius pirmas