- - 2020-10-26

Laiptais lipame kiekvieną dieną: namuose, mokykloje, mieste. Bet ar kada susimąstėte, kaip jie projektuojami, statomi, kaip atrodo įspūdingiausi, didžiausi laiptai pasaulyje?

Laiptai skiriasi daug kuo: pakopos aukščiu, pločiu, turėklais. Funkcionaliausi, tačiau daugiausiai vietos užimantys yra tiesūs laiptai, bet, žinoma, vietą po jais galima išnaudoti įvairiai. Pavyzdžiui, Londono ,,Levivate Architects“ name architektai suprojektavo knygų lentynų laiptus, kad būtų galima sujungti knygų saugyklas  su prieiga prie miegamojo palėpėje.

Vieni iš dažniausiai statomų yra L raidės formos laiptai. Sukti U raidės formos laiptai yra pakankamai patogūs. Montuojami 180 laipsnių kampu U raidės formos laiptai yra gana populiarūs, nes neužima daug vietos ir yra patogūs. Sukti spiralės formos laiptai irgi neužima daug vietos, bet nėra patogūs dažnai jais lipti, ypač sunku jais gabenti baldus, didesnius daiktus.

Vieni iš įspūdingiausių pasaulio laiptų – spiraliniai Vatikano muziejaus laiptai. Tai vieni labiausiai fotografuojamų bei gražiausių laiptų pasaulyje. Juos 1932 m. suprojektavo Džiusepė Momo. Platūs laiptai yra padalinti į du susiliečiančius užraitus. Vienas veda aukštyn, kitas – žemyn. Kiti lankomiausi laiptai yra iš 163-ių laiptelių susidedantys laiptai San Franciske. Tai ilgiausi pasaulyje laiptai – mozaika. Juos suprojektavo ir pagamino airių keramikas Eilynas Baras ir vietinė mozaikų dailininkė Koletė Kručer. San Francisko gyventojams prireikė dvejų su puse metų lėšoms surinkti, kad sumanymas virstų realybe. Laiptus sudaro apie 2000 koklių ir 75000 dekoratyvinių mozaikos fragmentų.

Taigi laiptai savo architektūriniais sprendimais nenusileidžia įžymiausiems pasaulio statiniams.

Emilija Kacucevičiūtė, IIki3 gimnazijos klasės mokinė,

Žurnalistų klubo narė

Vatikano muziejaus laiptai

https://vakaruvejai.com/2020/10/20/atrask-pasleptus-san-francisko-laiptus/

sužinok apie naujus straipsnius pirmas