- - 2020-06-10

Kelias į sėkmę. Kalbamės su Prezidento patarėju Povilu Mačiuliu

Kokia bus mano ateitis, jei blogai išlaikysiu egzaminus? Ką studijuoti? Kaip būti išskirtiniam tarp daugybės talentingų žmonių? Šie klausimai kiekvieną dieną sukasi dabartinių mokinių galvose. Pasauliui sparčiai keičiantis nebespėjame įgyti svarbiausių kompetencijų, kurių pageidauja darbdaviai. Apie tai kalbamės su Povilu Mačiuliu – Lietuvos bei Kauno miesto savivaldybės politiniu bei visuomenės veikėju. Povilas, baigęs dizaino, o vėliau ekonomikos studijas, įgijo patirties dirbdamas įvairių organizacijų, asociacijų bei įmonių vadovu, Kauno mero pavaduotoju, o dabar net Prezidento patarėju. Jis mums papasakojo, koks buvo jo karjeros kelias ir patarė jaunajai kartai, kad jų kelionė į sėkmę būtų lengvesnė. Straipsnio pabaigoje aptariame perspektyviausias 2020 metų profesijas.

Koks Jūs buvote mokykloje?

Mokiausi dviejose mokyklose. Pirmiausiai V. Kudirkos progimnazijoje, o nuo 8 klasės perėjau į Kauno dailės gimnaziją. Abiejose mokyklose stengiausi būti aktyvus mokyklos bendruomenės narys. Stengiausi savo veikla padėti mažesnei ar didesnei moksleivių grupei, taip pat prisidėjau prie daugybės iniciatyvų. Organizuodavau įvairius projektus, renginius, festivalius, buvau klasės seniūnas, dailės gimnazijai atstovavau Lietuvos moksleivių parlamente.

Kokie paauglystėje įgyti įgūdžiai Jums padeda šiandien?

Kol tapau moksleivių parlamento nariu buvau tikras individualistas. Viską norėjau padaryti savo rankomis, kitus mažai įtraukdavau. O moksleivių parlamente, dirbdamas su bendraminčiais, pajutau komandos jėgą. Kiek daug gali nuveikti turėdamas gerą komandą! Nuo tada visą savo veiklą grindžiu komandiškumu.

Kas lėmė Jūsų pasirinkimą studijuoti tokias dvi skirtingas profesijas (dizainą ir ekonomiką).

Esu smalsus. Viskuo labai domėjausi. Viską norėjau patirti. Baigęs dailės gimnaziją įstojau į Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultetą, kaip ir dauguma mano bendraklasių. Tačiau dizaino studijų pabaigoje norėjau kiek kitokio, platesnio profilio magistro. Todėl po ilgų svarstymų nusprendžiau įstoti į KTU studijuoti ekonomikos. Manau, kad kelių disciplinų sujungimas profesiniame kelyje duoda naudos. Mano atveju tai suteikė universalumo.

Kaip  įgytas profesijas Jūs pritaikote šiandieniame savo darbe?

Geras klausimas. Dirbdamas savivaldybėje galėjau realizuoti labai daug kūrybiškų idėjų, projektų, kuriems taip pat reikia ir ekonominės logikos. Kaštų naudos analizės supratimas ir taikymas yra būtinas visur. Ir versle, ir viešajame sektoriuje. Dirbant Prezidentūroje vien tik išsilavinimo neužtenka, reikia žmogiškosios ir darbinės patirties, taip pat būtina suprasti politinius procesus, turėti strateginį mąstymą.

Jūs esate dirbęs ir vadovaujamą darbą. Kokiomis charakterio savybėmis ir darbo įgūdžiais turi  pasižymėti žmogus, kad Jūs jį priimtumėte į darbą?  

Jis turi būti darbštus ir atsakingas. Be abejo, žmogus turi išmanyti sritį, kurioje nori dirbti. Tačiau darbštumas ir atsakingumas gali padėti žmogui pasiekti gerų rezultatų net ir toje veikloje, kur jis yra nepatyręs.

Jei galėtumėte visą savo karjerą pradėti iš naujo, ką darytumėte kitaip?

Verčiantis susimąstyti klausimas. Turbūt nieko nekeisčiau. Dauguma mano sprendimų gyvenime buvo nulemti noro pažinti kiek galima daugiau skirtingų veiklų, žmonių… Nesijausčiau dabar tvirtai, jeigu nebūčiau tiek daug visko gyvenime išbandęs, pajautęs.

Ką patartumėte žmogui, baigiančiam mokyklą ir nežinančiam, kur stoti, kokį kelią rinktis?

Klauskite ir domėkitės. Jeigu norite būti gydytojas, susiraskite pažįstamą gydytoją, kuris jums papasakos, kaip atrodo jo darbo diena. Jeigu norite tapti architektas,  klauskite šios profesijos žmogaus, kokių džiaugsmų ir vargų patiria šios profesijos atstovai. Kaip surasti tokių konsultantų? Dauguma žmonių tikrai geranoriškai papasakos apie save. Net neabejoju, kad kiekvieno jaunuolio giminaičių, kaimynų ar bendraklasių tėvų tarpe yra dominančios profesijos atstovų. Ne kartą ir aš esu konsultavęs moksleivius, kurie svarstė, ką pasirinkti— politiko ar viešojo sektoriaus darbuotojo kelią.

Kokie Jūsų įpročiai padėjo Jums pasiekti savo tikslų?

Turiu tokį įprotį. Viską gyvenime planuoti pagal vertės kūrimą. Ir čia aš turiu omenyje ne piniginę vertę. Daug dalykų, kurie man vertingi, gali būti labai nebrangūs ar apskritai pinigais nematuojami. Ir tai nebūtinai daiktai. Vertinga gali būti šeima, draugai, paveikslai, gamta, laisvalaikis, knygos… Ir kai žmogus žino, kas jam yra vertinga, gali nesunkiai apsispręsti, kokios dabarties ir ateities nori.

Jei ne paslaptis, kokios Jūsų svajonės ar tolesni tikslai?

Kurti vertę. Žmogus iš prigimties yra vartotojas. Mes maitinamės, naudojame gamtos resursus, perkame produktus ir t.t. O aš manau, kad geras yra tas žmogus, kuris šalia įvairių resursų eikvojimo ir pats sukuria vertę. Tarsi kompensuoja savo vartotojišką prigimtį. Nesvarbu, kur dirbčiau, viešąjame sektoriuje, versle ar galiausiai rasčiau laiko įsijungti į meno projektus. Labiausiai norėčiau, kad mano veikla prisidėtų bent prie nedidelės vertės kūrimo.

Ačiū už pokalbį!

2020 metų perspektyviausios profesijos

Pasidomėjau kokios šiuo metu populiariausios profesijos, pateikiu išvadas.

Kadangi gyvename skaitmeniniame amžiuje, kai net medicinoje pradedami naudoti robotai, paklausiausios profesijos yra susijusios su informacinėmis technologijomis. Jei tai nėra jums patraukli sfera, yra daug kitų profesijų, kurios aktualios šiems laikams. Pavyzdžiui, pradedama ieškoti aplinkosaugininkų, nes vis daugiau žmonių atsigręžia į gamtą ir pradeda naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius. Be to, ieškoma statybininkų ir santechnikų, nes tai labai reikalingos profesijos, o esamų darbuotojų vis mažėja. Kad ir kokią profesiją pasirinktumėte, svarbu būti lanksčiu žmogumi, tai yra mokėti prisitaikyti prie skirtingų sąlygų. Be to, reikia būti komunikabiliam ir kupinam idėjų.

Perspektyviausių profesijų prognozės 2020 metais:

1.      Informacinės technologijos – programuotojai, programų kūrėjai, grafiniai dizaineriai, apsaugos sistemų darbuotojai.

2.      Atsinaujinantys šaltiniai – ekologai, aplinkosaugos specialistai, atsinaujinančių šaltinių montuotojai.

3.      Sveikatos apsauga  –  gydytojai, biomedikai, slaugos darbuotojai, terapeutai, vaistininkai.

4.      Turinio kūrėjai – marketingo specialistai, žurnalistai, vertėjai, renginių organizatoriai.

5.      Statybų technologijos – mūrininkai, blokininkai, stikliai, plytelių rinkėjai, dailidės, santechnikai.

6.  Pedagogai – mokytojai, pedagogikos specialistai.

Milda Gadliauskaitė, II dv gimnazijos klasės mokinė, Žurnalistų klubo narė

sužinok apie naujus straipsnius pirmas