- and - 2020-12-07


Kalėdos – gražiausia žiemos šventė. Jų laukimas— labai magiškas metas, puošiamos miestų gatvės, skverai, aikštės, pastatai,  namai, vaikai laukia Kalėdų senelio, kasmet tikėdamiesi jį bent akies krašteliu pamatyti, aplinkoje tiesiog tvyro imbierinių sausainių ir mandarinų kvapas, o galvoje skamba legendinės Kalėdų dainos. Pasivaikščiojimai po miesto gatves tampa dar smagesni dėl spalvingų lempučių. Visi turi dalykus, be kurių tiesiog neįsivaizduoja savo švenčių, tačiau turbūt kiekvienas sutiks, kad pagrindinis Kalėdų atributas – Kalėdų eglutė. Artėjančių švenčių proga  apžvelgsime pastarųjų dešimties metų Kauno kalėdines eglutes, kurios ne kartą pripažintos gražiausiomis ir originaliausiomis eglutėmis Lietuvoje ir pasaulyje.
 2010 metai
2010 metais miesto gyventojai ir svečiai Kauno rotušės aikštėje galėjo išvysti Šerkšno eglę. 20 metrų aukščio žaliaskarę kartu su menininke Jolanta Šmidtiene puošė Senamiesčio bendruomenės nariai. Šventinė miesto eglutė buvo apipinta baltos spalvos dekoracijomis, primenančiomis šerkšną, pagamintą iš maistinės pakavimo plėvelės, papuošta žaliomis lemputėmis bei natūralaus dydžio balandžių figūromis, o iš eglutės vidaus sklido paukščių čiulbesys.
 2011 metai
2011 metų gruodžio 4 dieną buvo įžiebta pagrindinė Kauno eglė. Tai Smargdinė eglė, kurios tema – ekologija. Jos idėja— paskatinti žmones susimąstyti, kiek plastiko pagaminama per dieną. 16 metrų aukščio eglė pagaminta iš daugiau nei 32 tūkstančių plastikinių butelių. Eglės viršūnė – žvaidždė, šviečianti lazerio spinduliais. Buvo galima įeiti į eglės vidų, kur stovėjo kita žalia miško eglutė, papuošta lemputėmis, ant jos buvo galima pakabinti savo palinkėjmą, o specialiomis technologijomis buvo valomas aplinkos oras. Ši Kauno eglutė sulaukė  ypatingo įvertinimo, ji buvo pripažinta aukščiausia plastikinių butelių skulptūra pasaulyje ir įtraukta į Gineso rekordų knygą.
 2012 metai
Kauną papuošė auksu tviskanti eglutė, kurią supo aštuoni šokantys aplink savo ašį besisukantys angelai, 2 kilometrai spindinčių lempučių ir kelios dešimtys tūkstančių aukso dulkėmis žaižaruojančių kankorėžių. 15 metrų aukščio eglutę sudarė trys  aukštai. Ant viršaus užkelta apie dvidešimties metų amžiaus 7 metrų aukščio eglė. Vidurinį aukštą papuošė aštuoni šokantys angelai. Apatiniame aukšte, kuris suformuotas iš maždaug 30 mažesnių eglučių, tradiciškai buvo galima palikti savo palinkėjimus, čia įrengti suoliukai. Kalėdiniai sveikinimai brailio raštu užrašyti ir akliesiems.
 2013 metai
2013 metų lapkričio 30 dieną įvyko Kalėdų eglutės įžiebimo šventė. Šių metų eglė – megzta. 18 metrų eglė buvo numegzta iš baltų plastikinių maišelių. Eglutės dekoracijų mezgimas truko beveik metus. Ši eglė taip pat skeidė ekologijos svarbą. Eglę sudarė trys dalys – megzta iš plastikinių maišelių apačia, viduryje sukosi Kauno meninkų sukurti angelai, o viršutnė dalis— žalia miško eglė, puošta lemputėmis ir saulę primenančia viršūne. Ši eglutė buvo išrinkta gražiausia Lietuvoje.
 2014 metai
Kaune įžiebta Debesų eglė, ant jų nutūpė dvylika baltų angelų, saugančių miestą. Debesys buvo pagaminti iš baltų, nepermatomų plastiko stiklinėlių, iš kurių vidaus švietė lemputės.
 2015 metai
Vintažnė eglutė  įžiebta 2015 metų lapkričio 28 dieną. Aštuoniolikos metrų eglutė suformuota iš penkiasdešimties eglučių, tai buvo pirmoji išmani, prie interneto prijungta eglutė, puošta vintažinio stiliaus žaislais. Rotušės aikštėje stovėjo į praeivių judesius reaguojantys objektai,  susieti su eglutės žaisliukais. Aktyvuoti žaisliukai  pro šalį einant žmogui pradėdavo judėti.
 2016 metai
Kaunas pasipuošė Kalėdų egle, primenančia karuselę. Per 16 metrų aukščio eglė buvo papuošta dar dviejų metrų aukščio viršūnė. Eglės apačia virto besisukančia karusele, ant kurios kiekvienas gali pasisupti. Karuselė veikė ištisą parą, supimuisi įrengta 12 dailių arklių. Eglė šviečiančiomis girliandomis sujungta su kalėdiniu miesteliu Ant pakylos pastatyti suoliukai, prisėdus čia galima išgerti arbatos. Iš viso ant judančios konstrukcijos tilpo daugiau kaip 100 žmonių. Konstrukcija papuošta žaisminga kompozicija.
 2017 metai
2017 metų grudžio 2 dieną buvo ižiebta išskirtinio dizaino eglė. Priešingai nei prieš tai minimos eglės, ši buvo puošta ne meninkės Jolantos Šmidtienės. Kalėdų eglė išsiskyrė neįprastais sprendimais. Ji  buvo pastatyta ne Rotušės aikštės centre, o šone, kairėje pusėje nuo pagrindinių Rotušės durų. Eglė buvo pastatyta ant pakylos, iš šonų stovėjo instaliacija, ant kurios vakarais buvo rodomos 3D projekcijos. 12 metrų aukščio eglutė buvo pirmoji šalyje aplinkai draugiška elektros energija apšviesta eglutė. Jai pagaminti buvo naudojami kavos tirščiai, surinkti iš Kaune veikiančių kavinių. Natūrali žaliaskarė buvo puošta storomis virvėmis, milžiniškus kankorėžius vaizduojančiais žaisliukais ir margomis lemputėmis. Ši eglutė sulaukė didžiulės kritikos bangos, todėl nuspręsta ją perpuošti. Eglė buvo nukelta nuo pakylos, pridėta daugiau lempučių, papildomai apšviesta Rotušės aikštė. Eglės puošėjai teisinosi tuo, kad turėjo per mažai laiko papuošti eglę, taip pat, kad kai kurie jų sprendimai buvo nesuprasti. Tai buvo pirmas kartas Kaune, kai buvo perpuošiama Kalėdų eglutė.
 2018 metai
Šįkart Kalėdų eglė suformuota iš karkaso ir į jį sumautų eglių šakų. Kūrėja Jolanta Šmidtienė šiemet siekė sukurti apsnigtos eglės įspūdį, todėl ant jos buvo kabinami ne žaislai, ne žvaigždės, o plastiko šiaudelių pusnys, kurių faktūra primena sniegą. Eglutė buvo didžiausia Kauno istorijoje, jos aukštis siekė 20 metrų.
 2019 metai
2019 metų tema – kosmosas. Eglutė puošta kosmine tematika ir apysakos apie Mažąjį princą motyvais. Eglė suformuota iš metalinio karkaso, jis dengtas eglišakėmis. Eglišakiai Kalėdų medžio puošybai buvo gabenami net aštuoniais sunkvežmiais. Spalvingos žaliaskarės dekoracijos buvo pagamintos iš perdirbtų plastiko šiaudelių, kurie puošė 2018 metų Kauno žaliaskarę. Pagrindiniu šventinio miestelio akcentu tapo Kalėdų senelio rezidencija, kur su juo galėjo pabendrauti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Rotušės aikštėje taip pat veikė specialus telefonas, kuriuo buvo galima Kalėdų seneliui paskambinti.
2020 metai
Šiais metais dėl pandemijos viskas pasikeitė— net ir eglutės įžiebimo šventė.. Daugumai tai labai svarbi šventė, nes artėja ilgai lauktas Kalėdų laikotarpis. Ši jauki šventė – neišvengiama metų dalis. Bet dėl tam tikrų aplinkybių viskas vyko kitaip nei įprastai. Žmonės negalėjo susirinkti Rotušės aikštėje ir visi kartu laukti įžiebimo. Kauniečiai ir miesto svečiai buvo kviečiami šventę saugai stebėti per tiesioginę televizijos transliaciją. Dar viena miesto dovana – šventiniai fejerverkai, kuriais buvo galima grožėtis iš bet kurio Kauno kampelio.
Įžiebta eglutė vakare atrodo kerinčiai, tačiau ne mažiau žavi ji atrodo ir dieną. Saldžiai saldžiai pasitikti Kalėdas kviečiančios Kauno eglės puošmenos atrodo tarsi morengai ar plakta grietinėlė. Šalia – cukriniai avinėliai ir debesėliai, kurie tik sustiprina saldumo jausmą. „Saldžios saldžios Kalėdos Kaune“ – toks yra šių metų laikinosios sostinės šventinis šūkis. Žaliaskarės aukštis siekia 25 metrus, ji sumontuota iš to paties karkaso, kaip ir pernykštė Kosminė eglė,  ir eglišakių. Eglutės viršūnę puošia 3 metrų senovinį kupolą primenanti dekoracija. Papuošimai pagaminti iš ekologiškos, netoksiškos medžiagos – izolono. Eglės viduje laukia dar viena staigmena – iš cukraus pagamintas miesto maketas.
Tai štai kokia nuostabiųjų Kauno eglučių istorija. Džiaugiamės, kad jos kasmet išsiskiria originalumu ir buvo ne kartą pastebėtos ir įvertintos Lietuvoje ir pasaulyje. Artėjančių Kalėdų proga norime JJG balso skaitytojams palinkėti gražaus Kalėdų laukimo ir malonių bei saugių pasivaikščiojimų nuostabiai pasipuošusiame ir labai saldžiame Kaune.

Ugnė Grigaliūnaitė ir Gabija Gumuliauskaitė, IIak gimnazijos klasės mokinės, Žurnalistų klubo narės

sužinok apie naujus straipsnius pirmas