„Tirti aplinką, nustatyti pasikeitusius poreikius ir rasti teisingą sprendimą, padedantį mano organizacijai augti ir klestėti, – tai yra mano, vadovo, inovatyvumo supratimas”, — sako Kauno Jono Jablonskio gimnazijos direktorė Danguolė Miškinienė, kuriai neseniai buvo suteiktas inovatyviausio metų mokyklos vadovo apdovanojimas rinkimuose, organizuotuose asociacijos ,,Žinių ekonomikos forumas”. ŽEF – tai nevyriausybinė ekspertinė organizacija, vienijanti daugiau nei 50 narių – verslo, mokslo bei pilietiškos visuomenės atstovų. Jų misija yra kurti žiniomis ir kūrybingumu grįstą konkurencingą valstybę. ŽEF burdama politikus, tyrėjus ir verslo ekspertus veikia kaip diskusijų platforma šalies socialiniams ir ekonominiams iššūkiams inovacijų ir švietimo srityse. Jono Jablonskio gimnazijos bendruomenė didžiuojasi, kad jų direktorė Danguolė Miškinienė buvo įvertinta Lietuvos mastu ir pripažinta inovatyviausia metų mokyklos vadove. Ta proga kalbiname gerbiamą direktorę Danguolę Miškinienę apie gautą apdovanojimą, gimnaziją, jos ateities viziją ir kitus svarbius dalykus.
Kodėl Jums svarbus inovatyviausios metų mokyklos vadovės apdovanojimas?
Mokyklos vadovo darbas yra sudėtingas ir nuolat vertinamas ne tik mokyklos bendruomenės, bet ir visuomenės. Ir nedažnai sulaukiame pozityvių ir įkvepiančių įvertinimų. Kalbu apibendrinančiai apie situaciją Lietuvoje: vis linkstama priešpriešinti mokyklos vadovą ir mokytojus, tėvus ar mokinius, perkeliant visą atsakomybę už tai, kas vyksta ar nevyksta Lietuvoje, ant mokyklos vadovo pečių. Todėl gauti apdovanojimą ne už savo kasdienį darbą, o už prisiimtą ir įgyvendintą prasmingą pokytį yra ypač džiugu. Gera, kad pastebi ir įvertina ne tik pedagoginė bendruomenė. Tačiau svarbiausia šio apdovanojimo reikšmė – gimnazijos sėkmės istorija, sukurta visų kartu: gimnazijos administracijos, mokytojų, mokinių ir jų tėvelių idėjomis, bendromis pastangomis ir darbu.
Kokia yra gimnazijos ateities vizija? Kokius dar projektus norėtumėte įgyvendinti?
Vienas iš svarbių tikslų – pavasarį, kovo 8 dieną, laukiantis Tarptautinio bakalaureato MYP (Middle Years Programme) akreditavimas. Mūsų gimnazija, jei akreditavimo procedūra bus sėkminga, bus pirmoji Lietuvoje valstybinė mokykla, įgyvendinanti šią programą. Šiuo metu esame akredituota Tarptautinio bakalaureato Diplomo programą įgyvendinanti mokykla. Šis tikslas yra paskutinis iš gimnazijos strateginio plano. Pasiekus šį tikslą, gimnazija bus įgyvendinusi savo strateginius 2018-2021 metų tikslus. Taip pat labai svarbu užtikrinti gimnazijos pokyčio tvarumą. Kartais tai net sunkiau, nei pasiekti trokštamą rezultatą.
Kaipgi be svajonių? Tikiu, kad gimnazija bus 820 mokinių priimanti atsakinga, darbšti ir kūrybinga bendruomenė, kurioje kiekvienas mokinys ne tik pasiekia savo aukščiausių įvertinimų, bet ir augina savo kūrybiškumą, verslumą, drąsą priimti iššūkius, lyderystę ir kitas kompetencijas, be kurių sunkiai įsivaizduoju šiandienos gyvenimą. Žinau, kad jiems augti visada padės mokytojai ir tėveliai. Šiame kelyje jau esame, tačiau dar reikia tobulinti klasių modelių papildomo ugdymo turinį, daugiau įsitraukti į tarptautinius projektus, modernizuoti gimnazijos aplinkas ir IT įrangą.
Svajoju, kad gimnazija būtų pirmas pasirinkimas mūsų būsimiems pirmokams!
Ką galėtumėte patarti jablonskiečiams šiuo sunkiu mokymosi laikotarpiu?
Laikas įtemptas ir neramus, tačiau savo istorijoje žmonija yra patyrusi įvairių kataklizmų ir išbandymų. Nereikia pradėti savęs gailėti ir gąsdintis, kad viskas blogai: neišmoksiu, neišlaikysiu, nepasiseks. Juk niekas neatėmė galimybės mokytis.
Po pavasario bandymo (nebijau šio žodžio) dabar labai gerai yra suorganizuotas mokymo turinys ir pasirinktos priemonės. Mokiniams svarbu tinkamai sudėlioti savo mokymosi planą, išmokti valdyti savo laiką, maksimaliai išnaudoti pamokų ir konsultacijų susitikimus. Juk jei per pamokas miegi, konsultacijų metu naršai internete, chat‘ini su draugais, o vakare puoli ruošti namų darbus, žinoma, gali atrodyti, kad darbų krūvis milžiniškas, tenka sėdėti prie kompiuterio po vidurnakčio, tėvai sugrįžę po darbo gailina savo taip vargstančio vaiko, tačiau atliekant viską laiku ir maksimaliai atsakingai mokymasis vyksta prasmingai. Žinoma, mokymosi būdas yra pasikeitęs, visas laikas leidžiamas prie kompiuterio, vargsta akys, mažai „gyvo“ socialinio kontakto, tačiau išlikite pozityvūs: įgysite neįkainojamą savo laiko valdymo įgūdį, patobulinsite kompiuterinio raštingumo gebėjimus, geriau pažinsite savo mokytojus (šį sąrašą dar galite tęsti, juk jūs tokie kūrybingi). O svarbiausia, sumažinsite susirgimo riziką.
Pernai labai sėkmingai (užėmėte trečiąją vietą) pasirodėte konkurse „Metų kaunietė 2019“. Kodėl Jums reikšmingas šis apdovanojimas?
Tame konkurse buvo tik pirma vieta. Smagu, kad mano gimtojo miesto gyventojai mane pastebėjo. Šis laimėjimas man yra svarbus, nes jis atkreipia visuomenės dėmesį į švietimo sistemą, pokyčių poreikį ir jų valdymą bei moterų lyderystę, o svarbiausia – jie garsina Kauno Jono Jablonskio gimnaziją, kuri yra kiekvieno kauniečio širdyje ir atmintyje.
Kodėl mėgstate Kauną? Kokios yra Jūsų mylimiausios vietos mieste?
Aš gimiau Kaune, čia užaugau, baigiau dvi aukštąsias mokyklas (dar vieną – Vilniuje), čia susituokiau, gimė mano dukra. Čia gyvenu ir dirbu. Kaip aš galiu nemylėti savo gyvenimo miesto? Žaviuosi Kaunu, jo kompaktiškumu, jaukumu ir žaluma. Labai myliu Kauno senamiesčio grožį, Pažaislio vienuolyno ir jo parko didybę, Laisvės alėjos margumą ir Kalniečių parko patogumą.
Žinome, kad Jūs labai mėgstate keliauti. Kur pirmiausiai norėtumėte nuvykti, kai bus galima?
Šiuo klausimu pažadinote manyje kelionių virpulį: oro uostų salių šurmulį, džiugų nerimą, pažinimo ar susitikimo su lankyta vieta džiaugsmą. Kelionių man labai trūksta. Jos leidžia atitrūkti nuo kasdienybės, pažvelgti į viską iš šalies, pailsėti. Į širdį yra įkritusi Pietų Italija, todėl pirmiausiai ten keliaučiau. Tačiau esu pasiilgusi Izraelio, Ispanijos, labai noriu aplankyti Berlyną, Ech, pabudinote kelionių troškulį…
Labai daug laiko praleidžiate dirbdama, kurdama įvairius projektus, dalindamasi patirtimi su kitų mokyklų bendruomenėmis. Kaip Jūs ilsitės?
Kelionės, knygos, maisto ruošimas (nors šis pomėgis, deja, primirštas, bet artėjančioms šventėms privalėsiu jį atgaivinti). Jei negaliu keliauti, geriausiai pailsiu namie: skaitydama ar žiūrėdama senus filmus.
Jūsų tobulos dienos receptas?
Turiu du tobulos dienos receptus: vienas darbo dienai, kitas – savaitgaliui ar atostogoms. Tobula darbo diena prasideda neskubiai, išgėrus puodelį kavos ir pasitinkant savo bendruomenę gimnazijoje. Tobula, kai pavyksta dirbti pagal suplanuotą darbotvarkę, atlikti visus numatytus darbus, rasti laiko pasivaikščioti po gimnaziją, išgirsti gerą atsiliepimą, susitarti ir rasti problemos sprendimą. Tobula, kai išvykstu iš gimnazijos ne vėliau 16.30, nuvažiuoju į treniruotę, grįžusi namie randu jėgų vakarienei, katino paglostymui, knygos paskaitymui. O laisvos dienos, kaip ir minėjau: kelionės arba tingus laiko leidimas namie.
Ar mėgstate žiemą? Kas Jums labiausiai patinka kalėdiniu laikotarpiu?
Labiausiai myliu rudenį. Žiemą priimu ramiai, nors man tai prieštaringas laikotarpis: organizmas reikalauja miego ir poilsio, o darbų apimtys būna labai didelės, nes artėja biudžetinių metų pabaiga, įvairūs renginiai, naujų veiklų planavimas. Bet viską atperka Kalėdų šventė, tas saldus džiugesys ir stebuklo laukimas. Lyg ir viską žinai, tačiau.
Prieš tai JJG Balse išspausdintame interviu sakėte: „Sėkmė nebūna galutinė, nesėkmės nėra fatališkos: svarbi tik stiprybė tęsti.“ Ar nepasikeitė jūsų gyvenimo MOTO?
Ne. Ir dabar esu tikra, kad nepaisant visų aplinkybių, reikia rasti jėgų gyventi (čia kiekvienas gali įdėti savo prasmę). Paradoksalu, bet kartais sustojimas, situacijos permąstymas, išlaukimas irgi yra judėjimas į priekį. Mes dažnai per daug savęs įdedame į patį tikslo pasiekimą, rezultatą, ir tada, bet kuriuo atveju – pasiekus jį ar pralaimėjus, po euforijos ar frustracijos, ateina tuštumos ir nusivylimo jausmas. Todėl svarbu suprasti, kad sėkmės ir nesėkmės yra tik trumpi stabtelėjimai sudėtingame ir nuostabiame gyvenimo kelyje.
Gal norėtumėte ką nors palinkėti Jono Jablonskio gimnazijos bendruomenei ir Žurnalistų klubui artėjančių 2021 – ųjų metų proga?
Didžiuojuosi savo bendruomene, ypač džiaugiuosi Žurnalistų klubo veikla. Jūs atgaivinote gimnazijos istoriją ir toliau ją nuosekliai rašote. Ačiū jūsų vadovei, lietuvių kalbos mokytojai Ritai Norkutei už jos nenuilstančią energiją, kūrybiškumą ir profesionalumą.
Ateinančiais metais visiems noriu palinkėti drąsos įdomiai gyventi, pokyčius priimti atsakingai, į nesėkmes ar įprasto gyvenimo trukdžius žiūrėti kūrybingai ir pozityviai, būti draugiškiems ir palaikantiems vienemi kitus. Mylėti ir būti mylimiems!
Ačiū už pokalbį!
Milda Gadliauskaitė, III vk mokinė,
Žurnalistų klubo narė