- - 2023-03-16

unnamed

Tarptautinė paroda „Kraupios istorijos: Aleksandra Waliszewska ir Rytų bei Šiaurės Europos simbolizmas“ pristatoma M. K. Čiurlionio dailės muziejuje. Susipažinti su Europos simbolistų darbais galima iki gegužės 22 dienos. Parodos pavadinimas išduoda, kad meno kūriniai nutapyti įvairiausių Rytų ir Šiaurės Europos menininkų. Vaikštant po parodą ryškiausiai įsiminė lenkų, lietuvių ir estų kūriniai. Visi paveikslai drąsūs ir dažnai šokiruoja lankytoją savo šiurpiais, bet kerinčiais vaizdais.

Lankantis parodoje reikia žinoti, kas yra simbolizmas. Simbolizmas — meno kryptis, analizuojanti skirtingas žmogaus būsenas ir jausmus. Ši dailės kryptis, pasitelkdama metaforinius vaizdus, įvairiausiomis technikomis sujungia realų pasaulį su subjektyviomis mintimis ir idėjomis. Simbolizmas siekia paliesti žmogaus sielą, naudojant nesenstančius, dažnai iš tautosakos ateinančius simbolius. Tik skaitant apie simbolizmą sunku suvokti, kuo jis ypatingas ir kuo skiriasi nuo kitų meno krypčių. Mano manymu, nesvarbu, ar mėgsti meną, ar juo nesidomi, tačiau išsilavinusiam žmogui pravartu gyvai pamatyti simbolizmo meno darbų. Pripažįstu, šie darbai ne kiekvienam prie širdies, jie geba sukelti gilių minčių ir pajausti meno nepaneigiamą galią ir įtaką žmogui.

unnamed (1)

Parodoje sutelktas dėmesys į Lietuvai artimų šalių meną. Aleksandra Waliszewska — lenkų menininkė, savo kūryboje vaizduojanti įvairiausias žmogaus būsenas. Kūrėja dažnai pasitelkia žmogaus mirtingumo temą, kurią perteikia per mitinių gyvūnų, gamtos, moters simbolius.

Vaikščiodama po ekspoziciją stebėjausi menininkų vaizduote. Visus juos sieja tautų bendrystė, papročiai, istorijoje glūdinčios šaknys, tačiau kiekvienas iš jų yra savitas ir tuos pačius dalykus geba perteikti savaip. Parodoje labai nustebino lenkių A. Waliszewskos ir M. Wawrzenieckos tapyba. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį ir į lietuvių bei estų menininkų kūrybą. Lietuvių menininkai vaizduoja įvairius tautosakos simbolius. Tai akivaizdžiai pastebime mūsų garsiausio simbolisto M. K. Čiurlionio darbuose. Beje, ateidama į parodą net nežinojau, kad šis kūrėjas yra žymus simbolistas.

unnamed (2)

Apžvalgą ir norėčiau užbaigti žymaus simbolisto M. K. Čiurlionio citata: „Aš visuomet trokštu, kad būtum žmogus toks, kaip kad aš suprantu, t. y. žmogus, kuris viską jaučia, supranta ir siekia tiesos, gėrio ir grožio.“

Danielė Kondrotaitė,
2MYP klasės mokinė

Nuotraukos iš Danielės archyvo.

sužinok apie naujus straipsnius pirmas