- - 2024-03-13

Kovo 14 – ąją minima neoficiali Pi (π) šventė. Π yra matematinė konstanta, išreiškianti apskritimo ilgio ir skersmens santykį. Tai iracionalusis skaičius, kurio apytikslė reikšmė siekia 64 skaitmenis, tačiau iš tiesų π neturi pabaigos. Apskaičiuojant  dažniausiai naudojama dešimtainė trupmena 3,14. Šis dydis plačiai naudojamas matematikos ir fizikos srityse. Tažiau π gali būti naudojama ir kitur, pavyzdžiui, gamtinėms pasaulio analizėms ir aprašymams – nustatyti upių meandrų vingiuotumą ar apibūdinti atomo sandarą. 

Šis simbolis pirmąkart paminėtas 1706 m. Velso mokslininko W. Joneso. Tačiau π prigijo tik po 24-erių metų, simbolį plačiau naudoti ėmus šveicarui matematikui Leonhardui Euleriui. Tiksliausią π reikšmę apskaičiavo šveicarų mokslininkai 2021 m., pasitelkę superkompiuterį. Jie gavo 68,2 trilijonus skaitmenų. Šis skaičiavimas mokslininkams užtruko 108 dienas ir 9 valandas.  

Pirmą kartą Π diena paminėta 1988 metais. JAV fizikas Larry Shaw pastebėjo, kad kovo 14 – oji reiškia pirmuosius tris skaičiaus π skaitmenis. Po 10 metų JAV sukurtas psichologinis trileris pavadinimu ,,Pi“.  

Nors daugelis net nežino apie šią šventę, atsiranda ir tokių, kurie ją išties švenčia. Matematikai ir besidomintys šiuo mokslu sprendžia matematines mįsles bei galvosūkius, o tie, kurie turi kulinarinių gabumų, kepa apvalius pyragus ir tortus bei vaišinasi vieni su kitais. Beje, angliškai pie ir pi tariami taip pat – pai.  

Taip pat keletas įdomių faktų apie π: 

  • Yra įrodymų, kad prieš 4000 metų apie π jau žinojo senovės babiloniečiai, kurių veikaluose teigta, kad šešiakampio, esančio apskritime, perimetras lygus šešis kartus didesniam spinduliui, arba 3,125. 
  • Didžioji Gizos piramidė turi tokį patį aukščio ir pagrindo perimetro santykį kaip apskritimo spindulys ir jo ilgis t.y. 1/2pi.
  • Britas Williamas Shanksas 1873 m. rankiniu būdu apskaičiavo 703 π skaitmenis po kablelio. Tačiau skaičiuodamas 527 – ąjį skaitmenį matematikas padarė klaidą. Vadinasi, klaidingai apskaičiuoti ir likę skaitmenys. Ši klaida pastebėta tik 1944 m., atlikus veiksmus skaičiuotuvu. 
  • Muzikos grupė ,,AsapSCIENCE”  2018 metais sukūrė dainą „Pi daina“, kurioje pagal norvegų kompozitoriaus E. Grygo melodiją „Kalnų karaliaus salėje“ vardijami visi  π skaitmenys. 
  • Komikas J. Evansas kartą pajuokavo: „Ką gauni, jei moliūgo su išskaptuotomis akimis, nosimi ir burnos formos skylėmis apskritimą padalysi iš skersmens? Moliūgą π!” 
  • Sutapimas ar likimas, bet 1879 m. kovo 14 dieną gimė bene žymiausias viso pasaulio mokslininkas ir fizikas Albertas Einšteinas, o 2018 m. mirė kitas žymus fizikas Stivenas Hokingas. 

Parengė II gvk mokinys Rokas Andriušis ir II ak mokinys Jonas Jackevičius 

sužinok apie naujus straipsnius pirmas